DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Çanakkale Boğazı yangın sonrası gemi trafiğine açıldı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangının söndürülmesi sonrası, Çanakkale Boğazı'nın tamamen gemi trafiğine açıldığını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangının söndürülmesi sonrası, Çanakkale Boğazı’nın tamamen gemi trafiğine açıldığını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı yaptığı açıklamada, Çanakkale ilinde çıkan orman yangınının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Boğaz Gemi Trafiğine Açıldı

İbrahim Yumaklı, Çanakkale Destan Tanıtım Merkezi’nde kurulan koordinasyon merkezinde verdiği brifingde, “Bütün alanı iki kez geçtik ve şu an itibariyle Çanakkale Eceabat yangınının kontrol altına alındığını söyleyebilirim” dedi.

Yumaklı, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde çıkan yangınla ilgili son kontrolleri yaptıklarını söyledi.

2 saatten fazla süredir, çok kuvvetli ve şiddetli rüzgar nedeniyle bazı bölgelerde yangının yeniden alevlenip alevlenmeyeceğini değerlendirdiklerini kaydetti.

Yumaklı, yangına başından itibaren 9 uçak, 6 helikopter, 94 su tankeri ve yaklaşık 540 personelin görev yaptığı iş makinesiyle müdahale ettiğini dile getirdi.

“Yangından etkilenen alan 575 hektar. Yanan alandan bahsetmiyorum. Etkilenen alandan bahsediyorum. Arkadaşlarımız her zaman olduğu gibi her şey bittikten sonra ne kadar alanın zarar gördüğünü açıklayacaklar. Alanın yaklaşık 340 hektarı ormanlık, geri kalanı ise orman dışında kırsal arazidir” diye konuştu.

Eceabat ilçesinde ormana yayılan anız yangınının kontrol altına alınmasının ardından Yumaklı, Çanakkale Boğazı’nın tamamen gemi trafiğine açıldığını da duyurdu.

“Bu alanın (Gelibolu Tarihi Alanı) ziyarete açılması konusu kısmen devam edecek. Bölge müdürlüğümüz tarafından her türlü gelişme duyurulacaktır.

“Boğazın gemi trafiğine açılmasının önünde artık hiçbir engel kalmadı. Artık boğazın her iki yakası da açık olacak. İki köyü boşalttık. Bu iki köyde yaşayanların evlerine dönmelerinde herhangi bir engel yok” dedi.

Eceabat’taki bir köy, yakın bölgelerde çıkan orman yangınları nedeniyle tedbir amacıyla Salı günü boşaltıldı.

Çanakkale Valiliği’nden yapılan açıklamada, Eceabat’ın Büyükanafarta köyü yakınlarında çıkan yangını söndürmek için havadan ve karadan itfaiye ekiplerinin sevk edildiği, alevlerin çevredeki birçok yerleşim yerinden de görüldüğü belirtildi.

Büyükanafarta ile yaklaşık 6 kilometre doğudaki başka bir yerel köy olan Kumköy arasındaki yolun kapatıldığını belirtirken, bölgede yaşayanlara ve turistlere dikkatli olma uyarısında bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kırmızı kategoride aranan Yılmaz Öner ve 4 terörist etkisiz hale getirildi!