DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Bakan Fidan’dan Ukrayna savaşını bitirmeye yönelik çağrı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, katıldığı barış konferansında Ukrayna ihtilafını sona erdirmek için diplomasiye çağrıda bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, katıldığı barış konferansında Ukrayna ihtilafını sona erdirmek için diplomasiye çağrıda bulundu.

Fidan’dan Ukrayna Barış Konferansı’nda Önemli Açıklamalar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ukrayna Barış Konferansı’nda 100’e yakın üst düzey yöneticiye hitap ederek, devam eden Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili derin endişelerini dile getirdi.

İsviçre’nin Bürgenstock kentinde düzenlenen konferansta can kaybı tahminlerinin 500 bini aştığını söyleyen Fidan, savaşın acımasız bir çatışmaya dönüştüğünü vurguladı.

“Bu artık bir yıpratma savaşına dönüştü” dedi. “Bu trajedi 21. yüzyılda her geçen gün daha da kötüleşebilir” diye konuşan Hakan Fidan, çatışmanın Ukrayna’nın ötesine geçerek küresel kutuplaşmaya yol açabileceği konusunda uyardı ve “Bu çatışmada derinleşen çizgileri zaten görüyoruz” dedi. “Bu yakında bir savaştan daha fazlası haline gelebilir” dedi.

Bakan Fidan, kitle imha silahları riskinin altını çizen Fidan, acil diplomatik çözüm ihtiyacının altını şu sözlerle çizdi: “Bugün bu riskleri önlemek ve savaşı bitirmek için toplandık.”

Fidan, Ukrayna Barış Planı’na ve Rusya’nın son koşullarına atıfta bulunarak bunları barışa yönelik önemli adımlar olarak nitelendirdi.

“Bu konferans köprüden önceki son çıkış olabilir” diyen Fidan, Rusya’nın zirveye katılımının önemine dikkat çekti. “Diplomasi ve müzakereleri kullanan kapsamlı bir stratejiye giderek daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır” şeklinde konuşan Fidan, Türkiye’nin diplomatik çabalarını özetledi ve Mart 2022’deki İstanbul görüşmelerini ve Karadeniz Tahıl Girişimi’ni müzakerelerdeki ilerlemenin başarılı örnekleri olarak gösterdi. Türkiye’nin barış süreçlerini kolaylaştırmaya hazır olduğunu yineledi ve bu girişimlerin kapsayıcı niteliğini vurguladı.

Fidan, “Türkiye, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına verdiği desteği kararlılıkla sürdürmektedir. Barış vizyonumuz gerçekçi, kapsayıcı ve uygulanabilirdir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da belirttiği gibi adil bir barışın kaybedeni olmaz” cümleleriyle konuşmasını tamamladı.

Fidan’ın sözleri, Türkiye’nin diplomatik bir çözüm bulma ve Rusya-Ukrayna çatışmasının daha da tırmanmasını önleme konusundaki kararlılığının altını çizdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bakan Fidan: Türkiye ve Brezilya ‘Gazze’ konusunda ortak endişeleri paylaşıyor