DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Bakan Fidan’dan Türk Devletlerine ‘Ortak Alfabe’ Çağrısı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türk devletlerine ortak alfabeyi benimseme çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türk devletlerine ortak alfabeyi benimseme çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bölgesel iş birliğini güçlendirmek için Türk devletleri arasında kullanılacak ortak alfabe çağrısında bulundu.

Fidan’dan Ortak Alfabe Çağrısı

Fidan, 6 Temmuz’da Azerbaycan’ın Suşa şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (OTS) zirvesinde, “Küresel güç rekabetinin coğrafyamıza sıçramasını önlemek için saflarımızı sıkılaştırmalı ve yeteneklerimizi ortak refahımız için kullanmalıyız. Bir an önce alfabe birliğini sağlamalıyız. Bağlantı, enerji, finans, ticaret, savunma sanayi ve yeni teknolojiler gibi alanlarda iş birliğimizi ilerletmek için gerekli mutabakat temelini oluşturmamız gerekiyor ” çağrısında bulundu.

Türkiye, Azerbaycan ve Özbekistan Latin alfabesini kullanırken, Kazakistan ve Kırgızistan Kiril alfabesini kullanmaya devam ediyor.

Fidan, Türk kültürü ve kimliğine yönelik girişimlerin küresel ölçekte desteklenmesi gerektiğini şu sözlerle vurguladı:

“Türk kültürünün ve kimliğinin bayrağını sınırlarımızın ötesinde dalgalandıran kardeşlerimizi, Balkanlar’da, Doğu Avrupa’da, Ortadoğu’da ve Ortadoğu’da yaşayan soydaşlarımızın kimliklerini korumak için örgütümüzün gündemine almamız gerekiyor.”

Bakan Fidan, örgütün erişim alanını genişletmek için önemli merkezlerde irtibat büroları kurulmasını ve büyükelçilikler atanmasını önerdi.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan ve Türkmenistan ile birlikte blokta gözlemci statüsünde bulunuyor. Fidan, güneydeki AB tarafından tanınan Kıbrıs Rum yönetiminin aksine, adanın yalnızca Türkiye tarafından tanınan kuzey kısmıyla doğrudan temasa geçilmesi çağrısında bulundu.

Nisan ayında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan ile barış anlaşmasının her zamankinden daha yakın olduğunu ve her iki ülkenin de uzun süredir devam eden anlaşmazlıkları çözmek için sınır çizimi üzerinde çalıştığını belirtmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

CHP: Türkiye’nin AB hedefi kağıt üzerinde kalmamalı