DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Bakan Fidan, Bosnalı ve Hırvat mevkidaşlarıyla üçlü toplantıya katılacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Bosnalı ve Hırvat mevkidaşlarıyla üçlü toplantıya katılacak. İşte, detaylar…

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Bosnalı ve Hırvat mevkidaşlarıyla üçlü toplantıya katılacak. İşte, detaylar…

Diplomatik kaynaklara göre bu hafta sonu Türkiye, Bosna-Hersek ve Hırvatistan arasında dışişleri bakanları düzeyinde üçlü bir toplantı gerçekleştirilecek.

Türkiye, Bosna-Hersek ve Hırvatistan Arasında Toplantı Gerçekleşecek

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 29 Haziran’da Türkiye-Bosna-Hırvatistan üçlü istişare mekanizmasının dokuzuncu toplantısının yapılacağı Hırvatistan’ın tatil kenti Dubrovnik’e gidecek. Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlić Radman, Hakan Fidan ve Bosna Dışişleri Bakanı Elmedin Konakoviç’i ağırlayacak.

Üçlü mekanizmanın son toplantısı 2020 yılında Antalya’da yapılmıştı.

Kaynaklar, toplantıda üç ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin yanı sıra Bosna’nın barış ve istikrarının korunmasına yönelik ortak adımların ele alınacağını bildirdi.

Fidan’ın, Türkiye’nin Bosna’nın istikrarına ilişkin üç ülke arasındaki üst düzey diyaloğun sürdürülmesi yönündeki çağrısını vurgulaması ve Türkiye’nin bu ülkenin toprak bütünlüğüne güçlü desteğinin altını çizmesi bekleniyor.

Ankara’nın Bosna’daki ayrılıkçı eylem ve söylemlere ilişkin kaygılarını da yineleyecek ve toplumun tüm kesimlerinin ülkenin ortak geleceği için çalışmasının ve ayrılıkçı gündemlerden vazgeçmesinin öneminin altını çizecek.

Dubrovnik’te vermesi beklenen bir diğer mesaj ise Balkan bölgesinin bağlantı ve altyapısının güçlendirilmesi ve Türkiye’nin bu tür projelere verdiği önem konusunda olacak.

Türkiye, başta Sırbistan, Kosova ve Bosna olmak üzere farklı bölgesel aktörler arasında sınır ve egemenlik çatışmalarının devam etmesi nedeniyle Balkan bölgesindeki gelişmeleri en fazla önemseyen ülkelerden biri.

Fidan, ikili konuların yanı sıra Rusya’nın Ukrayna’da devam eden işgali ve İsrail’in Gazze’de halihazırda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 36 binden fazla kişinin hayatına mal olan sivillere yönelik saldırısını da ele alacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Estonya Cumhurbaşkanı’ndan Türkiye’nin AB üyeliğine destek