DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Bakan Bayraktar: Botaş ve Gazprom ortak şirket kurabilir

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, Petrol Boru Hatları A.Ş. (BOTAŞ) ile Rus enerji şirketi Gazprom'un ortak şirket kuracağını söyledi.

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, Petrol Boru Hatları A.Ş. (BOTAŞ) ile Rus enerji şirketi Gazprom’un ortak şirket kuracağını söyledi.

Rusya’da düzenlenen St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’na katılan Bayraktar, doğalgaz ve nükleer enerjinin son yıllarda Türkiye’nin iki önemli meselesi haline geldiğini söyledi.

Türkiye ile Rusya arasında bu alanlarda yoğun bir işbirliğinin bulunduğunu ifade etti.

BOTAŞ ve Gazprom Ortaklığı Ufukta Göründü

Bakan Bayraktar, başka ayrıntı vermeden, “Artık BOTAŞ ve Gazprom ortaklığıyla İstanbul Finans Merkezi’nde bir şirket kurmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Bayraktar, St. Petersburg’da Rus yetkililerle de görüşmelerde bulundu.

Bayraktar, forumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin elektriğe olan ihtiyacının her geçen yıl arttığını kaydetti.

“Ekonomimizin büyümesi nedeniyle talep tarafında her yıl yaklaşık yüzde 4-5 civarında bir artış oluyor” diyen Bakan Bayraktar, Türkiye’nin bu talebi karşılayacak çok büyük bir yenilenebilir enerji potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

“Güneş, rüzgar, jeotermal, biyokütle gibi yenilenebilir tüm kaynaklarımızdan yararlanmak istiyoruz. Yenilenebilir enerji kapasitesini 12 yılda 60 gigavata çıkarmayı hedefliyoruz” diyen Bayraktar, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücünde dünyada 11’inci sırada yer aldığını kaydetti.

Bayraktar, Türkiye’nin nükleer enerji kapasitesini de artırması gerektiğini belirterek, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu’da Rus Rosatom firmasıyla iş birliği yaptığını hatırlattı.

“2050 yılına kadar 20 gigawatt nükleer kapasiteye ulaşma hedefimiz var. Karadeniz’deki Sinop ve Trakya’da ilave reaktörlere ihtiyacımız var. Önümüzdeki 20 yılda en az 5 gigawattlık küçük modüler reaktörler Türkiye’nin enerji portföyüne dahil olacak” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kamu harcamaları yapay zeka destekli sistemle izlenecek