DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Alper Gezeravcı uzay programının hedeflerini açıkladı

İlk Türk Astronotu Alper Gezeravcı, Türkiye'nin uzay programında geriye kalan projelerden ve hedeflerden bahsetti.

İlk Türk Astronotu Alper Gezeravcı, Türkiye’nin uzay programında geriye kalan projelerden ve hedeflerden bahsetti.

Türkiye’nin ilk uzay gezgini Astronot Alper Gezeravcı, Türkiye’nin uzay bilimi ve keşifleri alanında hak ettiği yere ulaşmaya kararlı olduğunu söyledi. Gezeravcı’ya göre, Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı’nın hâlâ gerçekleştirmesi gereken daha çok hedefi var.

Alper Gezeravcı Hedefleri Böyle Açıkladı

Türkiye Uzay Ajansı’nın 2018’de kurulmasının ardından Ulusal Uzay Programı’nın 2021’de oluşturulduğunu, programda 10 hedefin yer aldığını, bunlardan ilkinin bu Ocak ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatılması olduğunu, hazırlıkların sürdüğünü vurguladı. kalan dokuz gol ve ufukta güncellemeler var.

Alper Gezeravcı, Ulusal Uzay Programı’nın hedeflerinden birinin Ay yüzeyiyle temas kurarak Ay’da bilimsel çalışmalar yapmak olduğunu, Türkiye’nin halihazırda Dünya’nın uzun süredir uydusuna ulaşabilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

“Ay süreci hakkında daha fazla bilgi önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak” dedi.

Türkiye’nin uzay alanında çalışmalara başlamasıyla birlikte, Ay projesi için hibrit motorlu uzay araçlarının yurt içinde üretilebileceğini, böylece dışa bağımlılığın azaltılabileceğini vurguladı.

Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yaptığı 13 deney ile Türkiye’nin ikinci uzay gezgini Tuva Cihangir Atasever‘in cumartesi günü yörünge altı test uçuşunda yapacağı deneylerin bağlantılı olduğunu, bazılarının kendisinin devamı olduğunu belirtti.

Deneylerinin hâlâ analiz edilip işlendiğini ve bulgularının yakında uluslararası bir konferansta kamuoyuna açıklanacağını söyledi.

Alper Gezeravcı, Japonya ve Çin’in de uzay istasyonları kuracaklarını ve uzayda deneyler yapacaklarını belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Türksat 6A ABD’deki Uzay İstasyonuna Gönderildi