DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

Alerjiyi Önleyen 6 Doğal Antihistaminik

Mevsimsel alerjiler ile başa çıkmak zordur. Ancak doğal antihistaminikler bu derde deva olabilir. İşte, alerjiye dur diyen 6 doğal antihistaminik!

Mevsimsel alerjiler ile başa çıkmak zordur. Ancak doğal antihistaminikler bu derde deva olabilir. İşte, alerjiye dur diyen 6 doğal antihistaminik!

Mevsimsel alerjiniz varsa bunların zorlayıcı olabileceğini bilirsiniz. Hapşırma, gözlerde kaşıntı, burun tıkanıklığı ve sinüs basıncı gibi belirtilerle başa çıkmak zorlaşabilir.

Antihistaminik Besinlerle Alerjiye Son!

Belirtilerinizin saman nezlesi, alerjik rinit (saman nezlesi) veya mevsimsel alerjilerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı fark etmeksizin çok sayıda ilaç bunlarla mücadele etmenize yardımcı olabilir. Ancak bu ilaçların bazılarının kendi uzun yan etkileri listesi vardır.

Muhtemelen mevsimsel belirtilerinizi azaltmak için bu reçetesiz doğal çözümler işinize yarayacaktır. Bazı kanıtlar tamamen doğal çözümlerin semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

İşte, mevsimsel alerjiye geçit vermeyen 6 doğal antihistaminik!

C vitamini

C vitamini, turunçgiller, yapraklı yeşillikler ve meyveler gibi bitkisel gıdalarda bulunan suda çözünen bir vitamindir. Yaraları iyileştirmek ve enfeksiyonları yönetmek gibi çeşitli işlevlere sahiptir. Bir araştırma C vitamininin aynı zamanda kaşıntı ve hapşırma gibi alerjik rinit semptomlarının iyileştirilmesine de yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir >> Polen alerjisi nasıl önlenir? İşte 10 etkili ipucu

Probiyotikler

Probiyotikler, bağırsaklarınızın iyi bakteri seviyelerini korumaya veya iyileştirmeye yardımcı olabilecek mikroorganizmalardır. Aşağıdakiler gibi çeşitli gıda kaynaklarında bulunabilirler:

  • Lahana turşusu
  • Yoğurt
  • Kombu çayı
  • Ekşi krema

2021 tarihli bir inceleme, probiyotiklerin alerji semptomlarını azaltmaya ve önlemeye de yardımcı olabileceğini öne sürüyor. İnceleme ayrıca probiyotiklerin astım ve atopik dermatit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini de öne sürüyor.

Düzenli olarak mevsimsel alerjiler yaşıyorsanız diyetinize daha fazla probiyotik gıda eklemeyi düşünebilirsiniz.

Isırgan otu

Doğal bir antihistaminik gıda olan ısırgan çorba, yemek ve salatalar gibi çay olarak da kullanılabilir.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir >> Siyah Sarımsak Ne İşe Yarar? İşte Faydaları

Kuersetin

Kuersetin, soğan, elma, greyfurt, bamya ve diğer ürünlerde doğal olarak bulunan bir antioksidandır. 2022’de yapılan bir araştırma, bu bileşiğin doğal bir antihistaminik olduğunu göstermiştir. Mevsimsel alerjiyi önler ve bu besinler alerji belirtilerini hafifletir.

Bromelain

Bromelain en yaygın olarak ananaslarda bulunan bir bileşiktir, ancak bunu takviye formunda da bulabilirsiniz. Alerjilerle ilişkili solunum sıkıntısı ve iltihaplanmanın tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Soğuk algınlığı, alerji ve sinüzite karşı oldukça etkilidir.

Öksürük otu

Öksürük otu migren ataklarının yoğunluğunu ve sıklığını azaltmada etkili olduğu gibi burun alerjisini hafifletir. Mevsimsel alerjik rinit hastaları için güvenli bir tedavi şeklidir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Kuru ciltler için 3 etkili yüz maskesi tarifi