DOLAR

32,4504$% -0.15

EURO

34,8290% -0.66

STERLİN

40,7959£% -0.56

GRAM ALTIN

2.441,26%0,23

ONS

2.337,84%0,27

BİST100

9.915,62%2,05

BİTCOİN

2073149฿%0.9095

a

AK Parti yeni torba yasayı Meclis’e sundu

AK Parti, evli kadınların soyadı kullanmasından trafikte yasaklı araçların satışına kadar pek çok konuyu ele alan kapsamlı bir torba yasa tasarısını meclise sundu.

AK Parti, evli kadınların soyadı kullanmasından trafikte yasaklı araçların satışına kadar pek çok konuyu ele alan kapsamlı bir torba yasa tasarısını meclise sundu.

Torba Yasa Meclis’te

Önerilen torba yasaya göre evli kadınların kızlık soyadlarını yalnızca kocalarının soyadıyla birlikte kullanmalarına izin verilecek.

Bu hükmün gerekçesi, ebeveynlerinin soyadlarının farklı olması durumunda çocuklar üzerinde olası olumsuz etki ve hangi soyadını kullanmaları gerektiği konusundaki kafa karışıklığıdır.

Geçtiğimiz yıl Anayasa Mahkemesi, kadının kızlık soyadını yalnızca kocasının soyadının yanında kullanmasına olanak tanıyan düzenlemeyi eşitlik ilkesine aykırı bularak iptal etmişti.

Kararda parlamentoya buna uygun yeni bir düzenleme hazırlaması için dokuz ay süre verildi. Ancak kanun teklifi, üst mahkemenin talimatıyla örtüşmüyor.

Ayrıca torba yasa, baba ile çocuk arasındaki babalığın reddi nedeniyle annelere dava açma hakkı da veriyor.

Bir diğer düzenleme ise trafikten men edilen, kanuna göre haczedilen veya sahibi bulunamayan araçların ekonomiye katkı sağlamak amacıyla satışının kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Teklif edilen yasa, genellikle “nüfuz ajanı” olarak anılan casusluk suçuyla ilgili çok tartışılan bir düzenlemeyi ele almıyor.

AK Parti Meclis Başkanı Abdullah Güler, böyle bir yasayla ilgili herhangi bir çalışma yapılmadığını ancak casuslukla ilgili yeni bir düzenlemenin gelecek teklifte yer alacağını söyledi.

Güler, Türk Ceza Kanunu’nun casuslukla ilgili hükümlerinin teknolojinin gelişmesi nedeniyle yetersiz olduğunu savundu. 3 Temmuz’da gazetecilere verdiği demeçte konuşan Güler, “TCK’yı ihlal eden çeşitli suçlar, bir istihbarat örgütü veya bir ülke adına işlenebilir. Gelecekteki öneriler, bu tür suçların çerçevesini belirlemek için daha somut ve kesin deliller sunmayı amaçlayacaktır” diye konuştu.

TRT, yasa taslağının Türkiye’de Türk vatandaşları, kurum kuruluşları ve yabancılar hakkında araştırma yapan veya yaptıranlara hapis cezası öngördüğünü bildirmişti.

Muhalefet partileri yasayı belirsizliği nedeniyle eleştirdiler ve bunun hükümeti eleştirenleri hedef almak için kullanılabileceği yönündeki endişelerini dile getirdiler.

AK Parti yetkilileri uzun zamandır teklif metinlerinde böyle bir düzenlemenin olmadığını söylüyordu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Mossad davasında savcı hapis cezası istedi, 18 kişi serbest bırakıldı